Noc, gwiazdy i anioły

0 Comments

Noce są chwilą wytchnienia, spokoju, gdy wszystko cichnie, jest takie błogie i piękne. Życie jest o wiele bardziej barwne z niezwykłym nocnym gwieździstym niebem. Pogodnymi wieczorami często zadzieram głowę do góry i nie mogę się nadziwić temu, na co patrzę… Ile może być gwiazd na niebie? Ktoś kiedyś powiedział, że tyle, co ziaren piasku na Ziemi. I chyba coś w tym jest. Postanowiłam się temu przyjrzeć choć trochę bliżej.

Wiemy, że, im mniej oświetlony obszar, tym więcej gwiazd i niezwykłych zjawisk możemy dostrzec na niebie. Ale, tak naprawdę to nocne niebo wcale nie powinno być czarne, ale jasne, ze względu na nieograniczoną liczbę istniejących w świecie gwiazd. Tak, przynajmniej twierdzą zwolennicy poglądu, że wszechświat jest nieskończony. Według nich ludzie nie są w stanie dostrzec wszystkich gwiazd na niebie, a widzą tylko te najbliżej położone.

Przeciwnicy tego poglądu uważają, że wszechświat wcale nie jest nieskończony, dlatego liczba gwiazd musi być ograniczona, zatem nie wypełniają one całego nieba i właśnie dlatego nocne niebo jest czarne. Chyba w naszym ziemskim życiu, nigdy nie będziemy mieć pewności, kto ma rację.

Przy dobrej pogodzie, na nieoświetlonym terenie, ludzkie oko może dostrzec szacunkowo 3-4 tysiące gwiazd, przy czym jedynie nasza galaktyka liczy ich około 200-400 miliardów. Dodajmy jeszcze do tego, że we wszechświecie znajduje się przeszło 100 miliardów galaktyk.

O gwiazdach, można powiedzieć też coś innego. Pewne fragmenty Biblii sugerują, że gwiazdy stanowią wyobrażenie aniołów. Oczywiście, gwiazdy to tylko symbol, więc nie wierzymy w same ciała niebieskie, ale w istnienie aniołów. Patrząc na to z tej perspektywy, na niebie możemy obserwować tysiące świetlistych drobinek, przypominających o tym, że otaczają nas niebiescy opiekunowie, czyli anioły.  

Gwiazdy nie spełniają marzeń i nie mają jakiejś magicznej mocy. Gwiazdy to wspaniałe dzieło stworzenia, godne podziwu i uwagi, na temat których możemy pomnażać posiadaną wiedzę.

Dążę do tego, aby powiedzieć, abyśmy nie ustawali w dążeniu do poznawania świata, czy będą to ciała niebieskie, czy inne cuda natury, w tym świat roślin, kraina zwierząt, czy też zjawiska atmosferyczne. Bo on cały i to jak funkcjonuje jest zdumiewającą zagadką.

Obserwujmy i podziwiajmy go, zastanawiajmy się nad nim, pogłębiajmy nasza wiedzę o tym, co nas w nim fascynuje. Wydaje mi się, że to jeden z wielu sposobów na to, aby nasze życie uczynić barwnym.

 

Karolina Kowalczyk

 

http://fizykwyjasnia.pl/zawsze-aktualne/dlaczego-noca-niebo-jest-czarne/