Jak znaleźć motywację do działania?

0 Comments

Każdy z nas marzy o dosięgnięciu gwiazd. Niestety, droga do nich jest długa oraz wymagająca nie lada wysiłku. Jak znaleźć w sobie chęć do działania? Jak się zmobilizować oraz zmotywować? Przedstawiam parę propozycji.

  1. Zacznij działać, robić coś dla siebie. Tylko gdy zaczniesz pracować, będziesz mógł zobaczyć efekty, a wtedy pojawi się MOTYWACJA. Bez pracy nie ma kołaczy, a bez kołaczy zachęty do dalszych starań.
  2. Nie odkładaj zrobienia czegoś na później, bo nigdy tego nie zrobisz. Błędne jest myślenie „zacznę od poniedziałku / od przyszłego tygodnia / od 1 dnia miesiąca”. Chcesz coś zmienić – zrób to teraz, w tym momencie!
  3. Znajdź kogoś, kto wspomoże Cię w dotarciu do celu. Kogoś, kto będzie dla Ciebie wzorem, przykładem, kto będzie Ci przypominał, że warto się starać i ciężko pracować.
  4. Nie zniechęcaj się porażkami oraz trudnościami. Będą pojawiać się bardzo często i musisz nauczyć się z tym żyć. Ich obecność dowodzi, że robisz coś ważnego, o co warto walczyć. Nie zrażaj się nimi, po każdym potknięciu podnieś się.  Wykorzystaj je, by budować swoją siłę i wytrwałość.
  5. Wprowadź dyscyplinę do swojego życia. Wstawaj wcześniej, pracuj dłużej, porzuć złe przyzwyczajenia. Nie musisz robić tego od razu, jednak powoli i konsekwentnie wprowadzaj nowe, dobre nawyki oraz zmuszaj się do usunięcia złych.
  6. W przypadkach, gdy bardzo Ci się czegoś nie chce robić, przeprowadź rachunek zysków i strat. Rozważ, czy oraz jak bardzo będzie opłacało się wykonanie nielubianej czynności.
  7. Nagradzaj się za wykonanie trudnego lub nielubianego zadania. Lubimy być docenani za wykonanie pracy, również przez siebie samych. Nagroda powinna być odpowiednia do trudności wykonanej czynności oraz nakładu czasu i energii, które poświęciliśmy. Przykładowo, gdy przez cały tydzień będziesz wstawał godzinę szybciej, by rano pobiegać, w nagrodę kup książkę, którą od dłuższego czasu chciałeś mieć.
  8. Mów ludziom, do czego dążysz, jakie są Twoje cele. Publiczna deklaracja sprawi, że będzie Ci głupio zrezygnować z obranej ścieżki.
  9. Pokaż wszystkim, że potrafisz. Udowodnij sobie oraz innym, że jesteś najlepszy, że nic może stanąć Ci na drodze do celu. Uwierz w siebie i bądź niepokonany!

Joanna Synoweć