10 NAWYKÓW MYŚLOWYCH, KTÓRE UTRUDNIAJĄ ŻYCIE

0 Comments

Zgodnie z portalem Charaktery – życie nie jest tylko pasmem sukcesów i przyjemności, my też nie jesteśmy doskonali, niestety, często robimy wiele by jeszcze bardziej wszystko sobie utrudniać. Oto 10 najczęstszych nawyków myślowych które zatruwają nam codzienność.

Osoba silna psychicznie to taka, która radzi sobie z negatywnymi myślami, potrafi regulować emocje i jest produktywna bez względu na okoliczności. Każdy z tych obszarów może być wyzwaniem, ale opanowanie negatywnych myśli jest chyba najtrudniejsze – uważa Amy Morin, psychoterapeutka i pisarka. 
Wewnętrzny dialog, który prowadzimy nieustannie wpływa na to jak spostrzegamy świat, siebie i skutecznie potrafi zepsuć  humor. Niejednokrotnie myśli krążące po głowie nie są realistyczne, a mimo to głęboko w nie wierzymy. Mogą zakłócać komunikację z innymi, powodować trudności w związku i prowadzić do podejmowania złych decyzji. Jak z nimi walczyć? Po pierwsze trzeba je dostrzec. Pomoże w tym lista najczęstszych błędów poznawczych stworzona przez psychiatrę, autorka książek dr Davida Burns’a.

1. Wszystko albo nic. Czasami widzimy świat czarno-biało. Twoje dokonania to albo porażka albo sukces. Ludzie są wyłącznie dobrzy lub źli. Takie myślenie pozbawia wielu odcieni szarości i przez to zniekształca rzeczywistość.

2. Generalizacja czyli wyciąganie ogólnych wniosków na podstawie jednego wydarzenia. Jeśli ktoś zganił cię w pracy, co oznacza, że musisz się przekwalifikować, bo do tego zawodu się nie nadajesz. Mąż zwrócił ci uwagę, więc pewnie jest z tobą nieszczęśliwy i może zażądać rozwodu. Rzucił cię chłopak i dlatego uważasz, że wszyscy mężczyźni są źli. Jeśli zauważysz, że pojawia ci się w głowie taka myśl, zrób proste ćwiczenie. Wymień co najmniej 3 kontrargumenty na każdy argument, które pojawia ci się w głowie.

3. Skupianie na negatywach. Jeśli zdarzyło się 9 dobrych rzeczy i jedna zła, to najlepiej  pamiętasz tę złą. Kiedy deklarujesz, że miałeś zły dzień zastanów się czy faktycznie tak było czy może to pochopna ocena. Może w tym dniu było też sporo dobrego, ale z jakiegoś powodu tego nie dostrzegasz? 

4. Czytanie w myślach. Jak często z góry zakładasz, że wiesz co myśli lub zrobi druga osoba? A przecież doskonale wiesz, że to niemożliwe, by czytać w myślach i sam nie lubisz, gdy ktoś próbuje tego na tobie. 

5. Katastrofizowanie: z igły widły. Czasami oceniamy pewne wydarzenia jako znacznie gorsze niż w rzeczywistości są. Wystarczy, że raz skorzystałeś z debetu i już w głowie pojawia ci się wizja bankructwa. Czy faktycznie są dowody na to, by sytuacja była aż tak tragiczna? Kiedy zaczynasz pogrążać się w odmętach katastroficznych myśli spróbuj, nawet na siłę, pomyśleć w jakim pozytywnym kierunku mogłaby się rozwinąć ta sytuacja.

6. Wnioskowanie pod wpływem emocji. Emocje bardzo często są nieracjonalne, ale rzadko je takimi widzimy. „Jeśli to mnie tak przeraża, to po prostu się do tego nie nadaję”, „Jeśli czuję się jak głupek, to pewnie nim jestem”. W takich sytuacjach najważniejsze, to przypomnieć sobie, że emocje, tak jak niektóre myśli, nie zawsze są oparte na faktach.

7. Etykietowanie. Szybko oceniamy ludzi i sytuacje. Przypinamy im łatki, łączymy w kategorie mimo, że często jest to nieuprawnione. Warto mieć świadomość, że to może prowadzić do fałszywej oceny innych. 

8. Przewidywanie przyszłości. Nikt z nas nie wie z pewnością, co przyniesie przyszłość. Myślisz czasem „Na pewno się jutro ośmieszę”, „Przejdę na dietę, będę głodny i jeszcze przytyję”. Uważaj z tego typu myśleniem, bo może zadziałać jak samospełniająca się przepowiednia. 

9. Personalizacja. Dorośli, w przeciwieństwie do dzieci, wiedzą, że świat nie kręci się wokół nich. A jednak często tak się zachowują. Jeśli szef chodzi jak gradowa chmura po biurze, to pewnie jest wściekły na mnie. Jeśli koleżanka się długo nie odzywa, to pewnie mnie nie lubi. W takich sytuacjach pomaga wyszukiwanie kilku innych przyczyn czyjegoś zachowania, niezwiązanych z tobą, ale na przykład z czynnikami zewnętrznymi – sytuacją na giełdzie, pogodą etc.

10. Idealizowanie i porównywanie. Jeśli chcesz zabić w sobie optymizm i motywację, porównuj się z innymi. Zawsze znajdzie się ktoś, przy kim blado wypadniesz. Zamiast porównań lepiej skup się na swoim dążeniu do założonych celów. 

oprac. marga na podst. Psychologytoday.com

Źródło: www.charaktery.eu