Rehabilitacja mózgu – potrzeba „pokolenia nadmiaru informacji”.
Rehabilitacja komórek nerwowych mózgu jest możliwa i przy wykorzystaniu sprzętu medycznego EEG, jest sposobem m.in. na kłopoty z emocjami, pamięcią, koncentracją, zaburzeniami somatycznymi spowodowanych nadmiernym napięciem emocjonalnym (bóle głowy, zespół jelita drażliwego, bóle brzucha, nudności, zaparcia, bóle kręgosłupa, bóle stawów), ale i na utworzenie nowych połączeń nerwowych w mózgu czy depresję lub nerwice. Rehabilitacja mózgu również jest dedykowana dla osób ze schorzeniami Ośrodkowego Układu Nerwowego.
Jakie jest główne źródło kłopotów z emocjami, pamięcią, koncentracją, zaburzeniami somatycznymi?
Zgodnie z danymi raportu EZOP (ogólnopolskiego badania epidemiologii zaburzeń psychiatrycznych i dostępności psychiatrycznej opieki zdrowotnej prowadzonego w latach 2009-2012) 30 proc. Polaków odczuwało oznaki depresji takie jak: smutek, przygnębienie, brak zainteresowania większością rzeczy oraz, że bardzo dużo Polaków cierpi na zaburzenia nastroju. Depresja dotyka osoby w każdym wieku, ze wszystkich środowisk.
Jednym z głównych przyczyn problemów z układem nerwowych jest brak zdefiniowanych celów w życiu oraz fakt, iż żyjemy w społeczeństwie „bombardowanym” przez informacje. W każdej sekundzie w internecie pojawia się niezliczona ilość nowych treści (wiadomości, wpisów, postów, tweetów, memów, filmów, itd…), których człowiek nigdy nie będzie w stanie przetworzyć. Wymaga się od nas szybkich odpowiedzi i reakcji, a chwile refleksji traktowane są jako strata czasu, w ciągu doby czasem zdobywamy więcej istotnych (dla nas, naszej pracy) informacji, niż nasi rodzice zdobywali w ciągu miesiąca. M. Marien zdefiniowała nasze społeczeństwo jako „społeczeństwo nadmiaru informacji”.
Zgodnie z prof. Pawłem Mierzejewskim, zastępcą dyrektora Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie coraz więcej wiemy o biologicznym podłożu depresji i coraz częściej wykorzystujemy neurobiologiczne mechanizmy (źródło: zdrowie.pap.pl).
Jednym z takich urządzeń, opartych na neurobiologicznych mechanizmach jest urządzenie neurofeedback, które oparte jest na działaniu EEG. Możemy na nim nie tylko badać, ale i ćwiczyć komórki nerwowe mózgu. Osoba poddawana treningom uczy się panowania nad własnymi falami mózgowymi. Elektrody przyklejone do skóry głowy odbierają aktualne fale mózgowe, przekazują je do urządzenia EEG, gdzie są wzmacniane i przedstawione w postaci gry trójwymiarowej. Pacjent koncentrując się tylko na obrazie, steruje grą za pomocą jedynie swojego umysłu, tzn. bez pomocy klawiatury czy joysticka. Uczy się w ten sposób sterowania własnymi falami mózgowymi. Widzi również natychmiastowy efekt swojej pracy w postaci np. poruszającego się roweru, samochodu czy samolotu na ekranie monitora. Poprawnie wykonane zadanie nagradzane jest też punktami lub sygnałem dźwiękowym. Nagroda pojawia się, jeśli aktywność fal mózgowych znajduje się w pożądanej częstotliwości. W ten sposób pacjent uczy się aktywowania odpowiednich częstotliwości fal mózgowych, co doprowadza do normalizacji pracy organizmu i osiągnięcia postawionego sobie celu.
Ponieważ neurofeedback jest metodą bezpieczną i bez efektów ubocznych można zastosować ją już u 3-letnich dzieci. Jednak nie praktykuje się tego u dzieci poniżej 7 roku życia z uwagi na ich dużą ruchliwość.
Zgodnie z literaturą i badaniami opracowanymi przez Dominikę Raudzis (www.eegsk.com) częstotliwość sesji neurofeedback, to minimum raz w tygodniu, a najlepiej 3 – 4 sesje na tydzień. Czas jednej sesji trwa do 45 minut. Liczba i czas sesji uzależnione są od problemu, a jej efekt od zaangażowania pacjenta. Według statystyk najszybciej reguluje się zaburzenia snu – po 5 do 7 sesji, kolejno – poprawa funkcji poznawczych u osób zdrowych w zależności od wieku i tzw. „plastyczności mózgu” po 10 – 20 sesjach, ADD i ADHD po 40 – 60, lekkie dysfunkcje mózgu po 40 – 80, a poważne uszkodzenia po 80 – 300 sesjach. Osiągnięcie zamierzonego celu treningiem neurofeedback ma kilka faz. Początkowo występuje ekscytacja spowodowana czymś nowym, która wygasa po paru dniach. Następnie ożywienie, w którym występuje poprawa samopoczucia w trakcie, lub zaraz po treningu oraz trzecia – ostatnia faza to uzyskanie pożądanego efektu.
Nasza fundacja – Fundacja Barwne Życie – już od września 2017 r. rozpocznie treningi w ramach powyższej terapii we współpracy z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem Oddział Wojewódzki w Szczecinie ul. Wielkopolska 32/1. Dni i godziny zostaną przedstawione w drugiej połowie sierpnia na stronie internetowej www.barwnezycie.pl oraz na stronie Facebook fundacji https://www.facebook.com/barwnezycie. Więcej informacji można otrzymać również telefonicznie.
Agnieszka Bekas
tel. 505 791 761.
Zapraszamy!