A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie!

0 Comments

Człowiek odbywał podróże od dawien dawna. Początkowo upatrywał w tym praktyczne cele, bowiem podróżował dla nauki, handlu, polityki oraz do miejsc świętych, aby odpokutować za popełnione grzechy bądź podziękować za otrzymane łaski od boga czy też składać modły w intencji lepszego jutra. Trzeba podkreślić, że współcześnie niektórzy ludzie za cel swojego życia stawiają podróżowanie, ciągłe przemieszczanie się z jednego odległego miejsca w inne. Dla nich stanowi to wartość samą w sobie. Dlaczego mawia się, że podróże kształcą? Oto trzy podstawowe argumenty, które można mnożyć w nieskończoność.

1..Poznanie innych kultur

Człowiek żyjący w danym społeczeństwie, w trakcie socjalizacji pierwotnej, a następnie wtórnej uczy się obowiązującego oraz ogólnie akceptowanego systemu norm i wartości. Środowisko mu najbliższe, czyli rodzina, koledzy, znajomi, a także nauczyciele, wychowawcy przekazują mu, jak należy postępować, aby nie być uznanym za dewianta społecznego. Jednostka jest zamknięta w jednym kręgu kulturowym i wszelkie zasady, które sobie przyswoiła, uważa za naturalne. Jednak, takich kręgów kulturowych na świecie jest więcej. Zetknięcie się z przedstawicielami innych kultur może być dla takiego człowieka szokiem. Ale dzięki temu uświadamia sobie, że świat jest zróżnicowany. Nabyta wiedza teoretyczna na lekcji WOS-u powiedzmy o sposobie życia i funkcjonowania mieszkańców Indii to nie to samo, co możliwość codziennego przebywania z Indusami i praktycznego poznawania ich kultury.

2. Nauka języka obcego

Oferta szkół językowych należy do bardzo szerokiej. Często proponowana jest w nich nauka czy to języka angielskiego, niemieckiego czy francuskiego metodą on-line bez konieczności wychodzenia z domu. Można się zastanowić, czy aby takie działanie da wymierne korzyści. Czy kursant po zdaniu egzaminu będzie biegle posługiwał się językiem obcym? Jest to poniekąd wątpliwe, gdyż obcokrajowcy podobnie jak Polacy mówią różnymi dialektami. Ponadto język „żywy” brzmi inaczej niż język typowo książkowy, akademicki. Tajniki obcej mowy najlepiej poznaje się, przebywając w naturalnym środowisku, mając bezpośrednią styczność z użytkownikami interesującego nas języka obcego.

3. Rozwijanie pasji

Podróże mogą pomóc w rozwijaniu pasji, zainteresowań. Na przykład ktoś ma hobby, polegające na fotografowaniu ciekawych miejsc i umieszczania wykonanych zdjęć na prowadzonej przez siebie stronie internetowej. Taka wyprawa do Meksyku czy do Chin z pewnością da plony w postaci pięknej galerii z niezapomnianej wyprawy. Pasją innej osoby może być dziennikarstwo podróżnicze. Wspaniałą okazją do przygotowania reportażu podróżniczego jest właśnie rzeczywista eksploatacja obcego terenu. Oczywiście przykładów może być więcej, w zależności od indywidualnych predyspozycji jednostek.

W Polsce jest wiele znanych osób, które poświęciły swoje życie podróżom, a przy tym rozwijają swoje pasje, piszą reportaże podróżnicze bądź realizują programy telewizyjne poświęcone dalekim wojażom. Do takich osobistości można zaliczyć Martynę Wojciechowską, Wojciecha Cejrowskiego czy też Beatę Pawlikowską. Co te osoby mówią o podróżowaniu?

Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki.

Martyna Wojciechowska

Redaktor naczelna polskiej edycji magazynów National Geographic i NG Traveler, autorka wielu programów telewizyjnych, m.in.: „Kobieta na krańcu świata”. Jej pasja to wspinaczka, nurkowanie, rajdy i oczywiście podróże, a to wszystko w myśl czterech żywiołów.

 

Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela. Chodzi o to, że jedni przez całe życie śnią o przygodach, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela i wyruszają na spotkanie swoich marzeń.

Wojciech Cejrowski

 

Zostań zdobywcą, odkrywcą, podróżnikiem, nie oba­wiaj się własnych marzeń, duch panuje nad ciałem, więc jeśli twój duch coś wymyślił, ciało ma to wykonać. Kiedy duch zechce, nic go nie powstrzyma. Miej tylko odwagę zechcieć, zdecydować się, skoczyć na głęboką wodę, zapragnąć.

Wojciech Cejrowski

Podróżnik, poszukiwacz ginących plemion Amazonii, pisarz i publicysta. Współpracuje z TVP2, tworząc autorski cykl podróżniczy „Boso przez świat”. Jest trzecim w historii Polakiem, który został przyjęty w poczet grona Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.

 

Podczas podróży odkryłam właściwie wszystko, co uważam za najważniejsze w życiu. Na przykład to, że szczęście nie bierze się z posiadania przedmiotów, dyplomów albo pieniędzy. Ludzie w Europie są bardzo przywiązani do rzeczy, niezdrowo jedzą i najbardziej lubią siedzieć w fotelu. To właśnie dlatego są coraz bardziej schorowani i nieszczęśliwi. Tak nie musi być.

Beata Pawlikowska, fragment wywiadu dla naszemiasto.pl

Podróżniczka, pisarka, dziennikarka, fotografka, tłumaczka, a także ilustratorka książek. Chociaż podróżuje po całym świecie, to najczęstszym kierunkiem jej wypraw jest Ameryka Południowa.

Oczywiście podróżnikiem może zostać każdy, kto znajdzie w sobie zapał, odrobinę chęci, czas i przede wszystkim środki finansowe na pokrycie kosztów zaplanowanej wyprawy. Na początku nie muszą to być podróże w najodleglejsze zakątki świata, ale mogą zostać ograniczone na przykład do krajów rodzimego kontynentu, a dopiero z nabywaniem kolejnych doświadczeń podróżniczych, gama potencjalnych regionów wartych poznania może się poszerzać. 

Dagmara Zmuda

e-mail: dagmaraz@onet.pl

Źródła:

www.cejrowski.com/

www.martyna.pl/

http://beatapawlikowska.com/