English, Deutsch, Español… czyli jak to jest z tą nauką języków obcych?

0 Comments

Z pewnością zmagałeś się już z nauką języka obcego. Zapewne korzystałeś z wielu sprawdzonych porad, spośród całego mnóstwa filmików poradnikowych i motywacyjnych zamieszczonych w sieci, które miały okazać się najbardziej efektywną metodą nauki języka obcego… Czy rzeczywiście któraś z nich przyniosła spodziewany rezultat? Czy może od długiego czasu bezowocnie borykasz się z nauką słówek lub zasad gramatycznych? Zapewne wielu z nas odpowie na te pytania twierdząco. W czym więc tkwi tajemnica skutecznej nauki języka obcego?

Wiele osób twierdzi, że nie posiada predyspozycji do nauki języka obcego. To zwykły mit. Niektórzy być może powiedzą, że w szkole nie przychodziła im z łatwością nauka gramatyki i całego mnóstwa, często wyrwanych z kontekstu słówek. Jednak to wcale nie świadczy o tym, że nie masz zdolności językowych i że będzie ci trudniej nauczyć się języka niż innym. Może to świadczyć o tym, że metody nauki języka obcego stosowane w szkole nie były odpowiednie dla ciebie. Ale trzeba także zadać sobie pytanie, czy uczyliśmy się dla siebie, czy może dla dobrych stopni?

No dobrze, w szkole metoda nauczania języka obcego nie była efektywna patrząc z perspektywy czasu… Jaką więc inną metodę wybrać? Metoda 1000 słów, metoda Callana, metoda Berlitza, metoda komunikacyjna, metoda audiolingwalna, metoda dualna, fiszki, kursy językowe, programy online do nauki języków obcych… nie za dużo tego? Na jednego człowieka, chcącego skutecznie nauczyć się języka obcego, to zdecydowanie za dużo. Choć każda z metod jest wartościowa.

Można poświęcić trochę czasu na przeszukanie Internetu, aby znaleźć technikę, która najbardziej nam odpowiada i pasuje do naszego rytmu dnia. Na początek wypróbujmy tylko jedną, bo może to właśnie ta okaże się skuteczna. A może by tak wymyślić coś samemu? Może uda ci się stworzyć twoją osobistą metodę nauki języka obcego, która nie będzie dla ciebie codziennym obowiązkiem, a przyjemnością? Może połączenie twojego hobby z językiem obcym będzie trafionym rozwiązaniem? Połącz przyjemne z pożytecznym!

Pomocne jest oglądanie filmów w języku, którego chcemy się nauczyć, czytanie tekstów w tym języku, słuchanie piosenek, a przede wszystkim mówienie w tym języku. Większość ludzi wyjeżdżających zagranicę dużo szybciej uczy się języka obcego, choć nie jest to reguła, która sprawdza się w każdym przypadku. Jednak nie każdy ma okazję wyjechać do innego kraju i móc się tam uczyć języka w sposób praktyczny.

Istnieje więc bardzo ważny warunek efektywnej nauki języka. Powtarzanie, powtarzanie i jeszcze raz powtarzanie. Im częściej coś robimy, tym lepiej nam to wychodzi. Pewnie umiesz szybko pisać na klawiaturze komputera lub telefonu. Dzieje się tak, ponieważ często to robisz. I w zdaniu: „Trening czyni mistrza”, ukryta jest cała prawda, odnośnie wszystkiego, co robimy, a więc także nauki języka obcego.

Niewątpliwie każda z technik nauki języka obcego mogłaby okazać się pomocna, lecz bez naszego zaangażowania i pracy nawet nauka z najlepszymi native speakerami, czy w renomowanych szkołach językowych może okazać się bezskuteczna. Żadna sprawdzona metoda nauki języka obcego nie zastąpi naszej wytrwałości i determinacji, choćby do tego aby znaleźć swój sposób na naukę języka obcego, bo potem może być ona dla nas samą przyjemnością, do której motywacja nie będzie potrzebna. I jeszcze jedno… Uczmy się języka nie po to, aby pokazać nasze umiejętności innym lub po to, aby komuś coś udowodnić, ale uczmy się go dla siebie. Tylko wtedy mamy szansę na prawdziwy i trwały sukces.

 

Karolina Kowalczyk

 

Źródła: http://www.wcbe.pl/szkola-dla-ciebie,21.html

http://metoda5s.pl/10-mitow-dotyczacych-nauki-jezyka-obcego/