Czekolada. Pora na coś słodkiego!

0 Comments

Czekoladę praktycznie wszyscy uwielbiamy jeść. Smakowicie pachnie, wygląda, a co najważniejsze rozpływa się w ustach. Ale narasta cały czas, nurtujące nas pytanie.

Otóż czy czekolada może mieć wartości odżywcze? Okazuje się, że tak.

Nawet jedna kostka czekolady dostarcza organizmowi sporo energii.

Znaleźć można w niej, węglowodany proste, które są najłatwiej przyswajalnym źródłem energii.

Osoby które uprawiają dużo sportów, bądź uprawiają piesze wycieczki mogą a nawet wskazane jest aby spożywali czekoladę. Dlatego nie zaszkodzi mieć przy sobie tabliczkę czekolady. Nie zajmie ona nam dużo miejsca w naszej torbie, bądź bagażu a podczas wysiłku się nam przyda ponieważ normuje poziom glukozy w organizmie. Więc nie ma obawy zasłabnięcia lub omdlenia. Czekolada  ma również wiele składników mineralnych: 10 g czekolady zawiera 2 – 6 mg żelaza, 400 mg potasu, 100 – 140 mg magnezu, 180 – 250 mg fosforu,  40 – 60 mg wapnia oraz witaminy:  A, D, E i z grupy B.

Jak powstaje ta słodkość?

Podstawowym składnikiem jest miazga kakaowa którą otrzymuje się  w wyniku długotrwałego procesu fermentowania, prażenia, mielenia i prasowania owoców drzewa kakaowego. Im więcej miazgi, tym wyższa jakość czekolady. Najlepsza dla nas będzie więc ta która zawiera jak najwięcej kakao. W mlecznych czekoladach większość kakao zastępuje mleko w proszku a biała może być całkowicie pozbawiona miazgi kakaowej. Dlatego najbardziej cenione są czekolady gorzkie i deserowe, które zawierają od 50 do 70 proc. miazgi. Pozostałe składniki to tłuszcz kakaowy i cukier oraz różne dodatki smakowe.

Czekolada dodaje energii!

Zawiera ona  alkaloidy czyli teobrominę i kofeinę. Substancje te potrafią zwiększyć naszą czujność i jednocześnie dodawać nam energii. Tabliczka gorzkiej czekolady zawiera więcej kofeiny niż filiżanka kawy. Ale uwaga, nie wskazane jest spożywanie czekolady tuż przed snem, bowiem może powodować bezsenność i bóle głowy. Również ostatnie badania potwierdzają, że dzięki zawartości  pirazyny, związku który podnosi sprawność intelektualną  człowieka, czekolada ma dość korzystny wpływ na  koncentrację  i sprawność  intelektualną.

Czekolada sprawi, że się uśmiechniesz!

Po zjedzeniu jej, rośnie w mózgu poziom neuroprzekaźników: serotoniny i endorfin .

Serotonina ma przeciwdziałanie depresyjne oraz może zmniejszać podatność na schorzenia układu nerwowego, np. schizofrenię.

Jak wiemy endorfiny są w stanie poprawić nam nastrój i potęgować odczuwanie przyjemności.

Czekolada zawiera też duże ilości magnezu.

 Usprawnia on funkcjonowanie mięśni oraz ułatwia wchłanianie wapnia, ale tak jak i serotonina przeciwdziała stresom.

Pamiętać musimy, że nadmiar jak wszędzie szkodzi, tak samo jest z naszą czekoladą.

Na dobroczynne działanie można się uodpornić co skutkuje brakiem odczuwania korzystnego działanie magnezu i serotoniny, na dodatek można zacząć cierpieć na migreny i bóle głowy.

 Komu szkodzi czekolada

Ze względu na sporą ilość wapnia zwłaszcza w mlecznych czekoladach nie służy ona chorym na kamicę układu moczowego. Również nie jest też wskazana dla osób cierpiących na choroby układu krążenia i nadciśnienie tętnicze, a to dlatego, że zawiera puryny, sód i kwasy tłuszczowe nasycone. Chorzy na cukrzycę również muszą omijać czekoladę szerokim łukiem.

Składniki w czekoladzie mogą uczulać.

Alergenem bywa kakao,  mleko i pszenica oraz orzechy.

Czekolada ma za to dobroczynny wpływ na serce. Ale tylko wtedy gdy jest to gorzka.

Wyniki badań wykazały bowiem, że polifenole które są zawarte w ziarnie kakaowym niszczą wolne rodniki niebezpieczne dla zdrowych komórek. Pełnią zatem rolę przeciwutleniaczy, tak więc przeciwdziałają powstawaniu nowotworów oraz złogów miażdżycowych odkładających się w naczyniach krwionośnych co może zapobiegać zawałowo serca a także udarowi mózgu. Dzięki swym właściwościom polifenole chronią układ sercowo-naczyniowy przed złym wpływem tłustej diety, bogatej w cholesterol. Dlatego czasem po obfitym posiłku warto zjeść kawałek gorzkiej czekolady.

Dzisiaj już w sklepach znaleźć możemy czekoladę z min. 90% kakao w przystępnej cenie. Dlatego też nim nam nie stoi na przeszkodzie do tej cudownej i jakże nie takiej złowrogiej słodkości.  Są także już dostępne czekolady które zawierają 99% kakao,  ale na początek, żeby się nie zniechęcić gorzkim smakiem czekolady zacznijmy od 70%-owych które także nam nie zaszkodzą.

            Aneta Zysk