Jak nie szukać pracy? Pięć najczęściej popełnianych błędów

0 Comments

Moja pierwsza praca po studiach związana jest z działem HR i rekrutacją pracowników na nowe stanowiska. Już kilka tygodni wystarczyło, abym dostrzegła jak wielka liczba osób, na wstępie utrudnia sobie drogę do znalezienia zatrudnienia. W czym problem? W detalach. Jeżeli aplikujesz na wybrane stanowisko, przeczytaj ten artykuł, zweryfikuj swoje błędy i przestań się dziwić dlaczego nikt nie zaprasza cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Błąd 1. Źle przygotowane dokumenty aplikacyjne

Ludziom się wydaje, że wiedzą jak pisać CV. Mają rację – wydaje im się. CV to wcale nie taka prosta sprawa. Liczy się wszystko! Porządek w doświadczeniu (od najnowszego do najstarszego), klarowne wypisanie obowiązków, wybranie doświadczenia związanego z tym, które oczekiwane jest na wybranym stanowisku, profesjonalne zdjęcie, podpis i klauzula o przetwarzaniu danych osobowych. Rekrutując, mam wrażenie, że ludzie przygotowują CV w pośpiechu, byle jak i wysyłają jedno do każdego pracodawcy. Źle i chaotycznie przygotowane dokumenty skreślają kandydata na wejściu. Przygotowując CV zadbaj o detale, zdobądź jak najwięcej informacji, zadbaj o szatę graficzną. CV to twoja wizytówka!

Błąd 2. Brak profesjonalizmu

Brak profesjonalizmu przy aplikowaniu jest bardzo częstą praktyką. Wyraża się w drobnych rzeczach jak np. nazwa maila czy zdjęcie. Mężczyzna wysyłający CV z maila „kasia@buziaczek” chyba nie wygląda na wiarygodnego pracownika? Podobnie dziewczyna dołączająca zdjęcie z tzw. „dziubkiem” do swojego CV. Kolejna kwestia to aplikowanie przez portale z ogłoszeniem. Wiele osób nie wpisuje żadnej wiadomości „od siebie” kopiując tekst zaproponowany przez portal. Są to błędy popełniane przez praktycznie każdą osobę zgłaszającą swoją kandydaturę. Jeżeli zależy ci na profesjonalnym wizerunku, po prostu o niego zadbaj!

Błąd 3. Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych

Wydawało mi się, że dołączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych jest rzeczą oczywistą. Niestety. Sporo aplikacji (i to ludzi z wykształceniem wyższym) spływa do firmy bez słynnej klauzuli „Wyrażam zgodę…”. Niestety. Takie CV wrzucam do kosza. Przed wysłaniem aplikacji upewnij się, że twoje CV nie zawiera tego błędu!

Błąd 4. Nie stawienie się na rozmowę kwalifikacyjną

Zdarza się, że ludzie umówieni na rozmowę kwalifikacyjną nie informują, że nie przyjdą albo, że nie są już zainteresowani. Następnie po kilku tygodniach ponownie wysyłają swoje aplikacje do tego samego pracodawcy. Podobnie jak wyżej – po takiej autoprezentacji CV wrzucam do kosza. Chyba nie trzeba wyjaśniać dlaczego.

Błąd 5. Wysyłanie CV gdzie popadnie

Sporo osób szukających pracy nie robi selekcji ofert. Wysyłają aplikacje nawet na stanowiska, które ich nie interesują. W efekcie, tracą czas swój i rekrutera. Zdecydowanie lepiej skupić się na jednej branży i w niej poszukiwać pracy. Aplikujmy z głową!

Magdalena Rak