Alpinizm – „wentyl dla ludzi odczuwających potrzebę walki”

0 Comments

Kim jest alpinista?

Alpinista to osoba, która jest zafascynowana niedostępnymi i groźnymi górami. Wybierając się na ekstremalną wyprawę górską, alpinista jest świadomy tego, że czyha na niego wiele niebezpieczeństw mogących nieść zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Gdy uda mu się zdobyć upragniony szczyt, to jest szczęśliwy, czuje się spełniony. Oczywiście na tym nie poprzestaje, lecz wyznacza sobie kolejny cel do zdobycia – następny górski szczyt. Udowadnia sobie, że jest odważny, że pokonał nie tylko góry, ale także samego siebie, swoje słabości. Większość alpinistów na bieżąco relacjonuje swoje wyprawy czy to na portalach społecznościowych, czy na prowadzonych przez siebie blogach, nie mówiąc już o pisaniu i wydawaniu książek. Pionierską książką była słynna „Podróż w Alpy” autorstwa H.B. de Saussure’a.

Definicja alpinizmu

Istnieje kilka definicji alpinizmu. Najbardziej wąska definicja mówi, że alpinizm to każda wspinaczka górska uprawiana w Alpach – najwyższym łańcuchu górskim Europy. W potocznym rozumieniu określa się go jako wspinaczkę uprawianą w górach wysokich, nie tylko w Alpach. W najszerszym znaczeniu alpinizm jest dziedziną sportu obejmującą każdy rodzaj wspinaczki, który wymaga specjalistycznego przygotowania, w tym specjalistycznego ekwipunku, tzn. wspinaczkę sportową, wspinaczkę wysokogórską, alpinizm jaskiniowy i narciarstwo wysokogórskie.

Polski Związek Alpinizmu

W Polsce działa organizacja, która zrzesza większość klubów wysokogórskich (wspinaczkowych) w Polsce. Jest nią Polski Związek Alpinizmu. Członkowie klubów zrzeszonych w PZA po spełnieniu ściśle określonych wymogów, mogą ubiegać się o dofinansowanie wypraw.

Znani Polscy alpiniści i himalaiści

Polscy znani alpiniści i himalaiści to m.in.: Jerzy Kukuczka, który jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum; Wanda Rutkiewicz – to trzecia kobieta na świecie i pierwsza Polka, która stanęła na Mount Everest, najwyższym szczycie Ziemi; Eugeniusz Chrobak, kierownik wyprawy na Mount Everest, szczyt ten zdobył zachodnią granią razem z Andrzejem Marciniakiem.

Sławne osoby o alpinizmie

Świat potrzebuje ryzykantów. Inspirują, rzucają wyzwania, zachęcają. Wzniecają iskry i rozpalają płomienie, które płoną jeszcze długo po ich śmierci. Mają odwagę robić to, co wydaje się niemożliwe. Ale nie bez kosztów.

Maria Coffey, autorka książek o tematyce górskiej

W momencie, kiedy staje się na wierzchołku, nie ma wybuchu szczęścia – szczęście przeżywa się, gdy wszystko pozostaje jeszcze przed tobą, kiedy wiesz, że do celu masz jeszcze kilkaset, kilkadziesiąt metrów, gdy jesteś tuż przed. To właśnie jest czas szczęścia.

Jerzy Kukuczka, polski taternik, alpinista i himalaista

Ryzyko jest właściwie powodem, dla którego się wspinam. Gdybym nie mógł się przestraszyć albo nie ryzykowałbym obrażeń, to już nie byłoby wspinanie. Bardziej przypominałoby to grę w golfa, a ja nie jestem golfiarzem. Ryzyko jest kluczowe dla wspinania.

Conrad Anker, amerykański alpinista

Alpinizm jest w dzisiejszych czasach bardziej popularny niż kiedykolwiek wcześniej. Nie zmienia się tylko wyzwanie: człowiek versus góra. Trudno nie zgodzić się ze słowami Walta Unswortha, pisarza o tematyce wysokogórskiej, który mówi, że człowiek nie może zwyciężyć gór. Jeżeli uda mu się zdobyć zaplanowany szczyt, to jest to honorowy remis pomiędzy nim a górami.

Dagmara Zmuda

e-mail: dagmaraz@onet.pl

 

Źródła:

  1. Granowski D., Cytaty o górach, alpinistyczne, wspinaczkowe, http://drytooling.com.pl/serwis/art/artykuly/2136-cytaty-o-gorach-alpinizmie-himalaizmie-wspinaczce-wspinaczach?showall=1&limitstart=, dostęp: 02.04.2016r.
  2. http://pza.org.pl/, dostęp: 02.04.2016 r.