Jak zacząć i nie rzucić?

0 Comments

Dzisiaj chcę przeprowadzić refleksję nad tym, jak rozpoczynając, nie myśleć od razu o zakończeniu, o tym, że być może zabraknie nam chęci albo czasu. Najważniejsze, na czym powinniśmy się skupić – to cel,  a przeszkadzającym, natrętnym myślom powiedzieć: NIE! Pomimo, iż wiesz, że, aby nauczyć się dobrze grać, czy rozmawiać, potrzebujesz kilka dobrych lat (jeśli chcesz zacząć grać na instrumencie muzycznym czy nauczyć się nowego języka) – nie rezygnuj z tego pomysłu; nawet, gdy, nie jesteś pewien jutrzejszego dnia. Bo nikt właściwie nie może być pewny co się jutro wydarzy. Całkiem możliwe jest, że akurat na to zajęcie zawsze znajdziesz chwilkę czasu. Należy pamiętać o tym, że wszyscy różnimy się, jedna osoba na taką naukę potrzebuje roku, a drugiej osobie i całego życia zabraknie (jest to zależne od wielu czynników mniej lub bardziej ważnych: od talentu, samodoskonalenia się itp.).

Uważam, że można wymienić jednak trzy podstawowe punkty w dążeniu do celu, których przestrzeganie spowoduje, że wszystko się uda; które poprowadzą nas do sukcesu :

1. Motywacja  – jest matką kształtowania umiejętności. Nigdy o tym nie zapominaj. Jeśli chcesz być lepszym niż wczoraj – powinieneś być zmotywowanym!

2. Czas – wszystko na tym świecie potrzebuje czasu, szczególnie doskonalenie swoich umiejętności.

3. Postępy, stawianie sobie kolejnych etapów do zdobycia – są ważne, bo zachęcają do działania. I być może jest to najistotniejsze w dążeniu do celu. Czy to nie cudownie widzieć, że z dnia na dzień jest się coraz lepszym w tym, co się robi?

Jest jeszcze czwarty punkt, który jest równie ważny jak trzy poprzednie. A nawet trzykrotnie ważniejszy 😉

4. Wsparcie innych osób, które w Ciebie wierzą. Człowiek jest istotą socjalną, potrzebuje wsparcia i aprobaty. Jeśli ktoś życzliwy mu – jest blisko, a jeszcze lepiej – gdy chce pomóc bądź uczestniczyć w okrywaniu świata i siebie, to zawsze dodaje skrzydeł. Przecież przysłowie mówi: „Co dwie głowy – to nie jedna”.

Viktoriya Zadorozhna