Odkryj swoją kreatywność!

0 Comments

Kreatywność, twórczość, inicjatywa, oryginalność, inwencja, nieszablonowość… Definicje kreatywności utożsamiają ją z twórczością, która prowadzi do powstania nowego dzieła, produktu, pracy… jakiegoś tworu, który spośród innych wyróżnia się oryginalnością. Czy nasze działanie w życiu można utożsamić z tymi pojęciami? Jeśli tak, to świetnie. Ale zapewne część osób, w wielu obszarach życia nie potrafi być kreatywna, bo zwyczajnie nie wykorzystuje kreatywności, jaka w nich drzemie.

Często jest to niezależne od nas, ponieważ wiele rzeczy wymaga szablonowego, schematycznego działania. Mamy więc do czynienia z czymś, co tamuje drogę do wzrostu naszej kreatywności. Jest tym choćby, dobrze znany maturzystom, tak zwany „klucz maturalny”, to znaczy wzorzec odpowiedzi, według którego oceniane są prace uczniów. Czy model odpowiedzi dopasowany do wypracowania maturalnego z języka polskiego należy do zjawisk pozwalających pobudzić wyobraźnię i potencjał twórczy młodych ludzi? Raczej nie…

Jednak narzekanie, że szkoła być może nie uczy kreatywnego myślenia w takim stopniu, w jakim mogłaby to robić, nie poprawi sytuacji. Właśnie to może być bodźcem do uwolnienia naszej twórczości. I wydaje mi się, że właśnie to jest kreatywne myślenie! Czyli jest to wykorzystywanie jakiś schematycznych rozwiązań do tworzenia nowych, wyjątkowych rozstrzygnięć.

Często także prace biurowe nie pozwalają wykazać się naszej inwencji twórczej. Ale praca to praca. Każda jest potrzebna, choć nie każda jest porywająca i nie zawsze należy do naszych pasji. Dlatego, jeżeli nie możemy być twórczy w pracy czy w szkole, bo nie pozwala na to specyficzna działalność instytucji, w obrębie których funkcjonujemy, to czy nie możemy pobudzić kreatywności chociaż w prywatnej sferze naszego życia? Dzięki niej może ono nabrać więcej kolorów.

Choć to, co za chwilę zostanie zaproponowane, nie należy do fachowych metod rozwoju kreatywności, o których piszą psychologowie czy specjaliści od coachingu, to jednak może warto to wypróbować?

Zacznijmy eksperymentować, wejdźmy do kuchni i wymyślmy nowe danie albo wykonajmy własnoręcznie ozdoby świąteczne według własnych pomysłów i upodobań, zmieńmy wystrój swojego pokoju… A może by tak na przykład wziąć kartkę papieru i zacząć pisać jakąś historię, namalować coś? Poeksperymentować ze swoją fryzurą, przestawić inaczej meble, a może zrobić jakąś rodzinną pamiątkę i ozdobić nią dom? Albo wykonać jakiś oryginalny upominek na prezent urodzinowy dla koleżanki, czy też stworzyć zupełnie nową stylizację swojego ubioru na kolejny dzień? Skąd wiesz, czy podczas tego typu czynności nie przyjdzie ci do głowy świetny pomysł na założenie własnego biznesu? Wymyślaj dużo ciekawych rzeczy i ciesz się nimi. Będzie to dobry sprawdzian dla twojej kreatywności. Jak już zaczniesz tworzyć albo robić coś, czego do tej pory nie próbowałeś, na jednej rzeczy się nie skończy.

Wymyślanie czegoś nowego to przecież kreatywność, o którą cały czas nam chodzi. Ale trzeba dodać jeszcze jedno – aby ta nasza kreatywność zaczęła się coraz bardziej rozwijać nieoceniony okaże się tu nasz wysiłek, chęci i zaangażowanie.

Karolina Kowalczyk

Źródło: http://www.ik.vistula.edu.pl/czym-jest-kreatywnosc/