Podróże, czyli morze możliwości…

0 Comments

Każda podróż w pewien sposób nas zmienia. Dzięki podróżom inaczej patrzymy na świat, na ludzi i na nasze życie. Zatem w czym tkwi ich tajemnica? Może należy poszukać odpowiedzi pytając w inny sposób… – dlaczego więc podróżujemy?

Świetną odpowiedź można uzyskać od młodych ludzi należących do międzynarodowej studenckiej organizacji AIESEC, którzy tak kwitują o podróżowaniu: „Podróżujemy nie dlatego by uciec od życia, ale by życie nie uciekło przed nami”…

Podróże, szczególnie te zagraniczne prowadzą nas do istnej „wyspy skarbów”, gdzie odrywamy odmienną kulturę, zwyczaje oraz historię danego miejsca. Obserwujemy, jak tam funkcjonują mechanizmy współczesnego świata. Zaczynamy na nowo postrzegać zjawiska natury i wreszcie uczymy się także robić nowe rzeczy, których jeszcze nigdy wcześniej w życiu nie próbowaliśmy. Rozwijamy nasze umiejętności językowe. Przyswajamy wiele społecznych umiejętności, stajemy się bardziej komunikatywni i otwarci na innych ludzi. Budzi się w nas pewna wrażliwość i empatia, dzięki której potrafimy współczuć innym. I co ważne uczymy się być niezależni od innych. A co najważniejsze każda taka podróż jest najlepszą lekcją o nas samych. Bo nigdy nie dowiemy się o sobie tyle, ile możemy dowiedzieć się, podczas gdy jesteśmy zdani sami na siebie i znajdujemy się w podbramkowych sytuacjach.

Podróże można ponadto doskonale łączyć z życiem zawodowym, w tym z biznesem. Studenci AIESEC twierdzą, że to właśnie pasjonaci podróży często osiągają sukces w biznesie. Dlaczego? Podają ku temu sześć powodów:…

  1. …mają otwarte umysły – wracając z podróży są wypoczęci i inaczej patrzą na otaczającą ich rzeczywistość. Ich umysły są otwarte na nowe doświadczenia, są oni wówczas bardziej zadowoleni z życia, optymistycznie nastawieni do pracy i często mają wiele nowych pomysłów.
  2. Mają szersze sieci znajomości – podróżując poznają wielu ludzi z całego świata, co jest świetnym sposobem na promowanie siebie i tworzenie ogromnej sieci kontaktów, zarówno tych biznesowych, jak i prawdziwych przyjaźni na całe życie.
  3. Są dobrzy w organizacji – podróżując w sposób niezorganizowany, indywidualnie, z rodziną lub z przyjaciółmi zawsze trzeba zadbać o wiele spraw, aby podróż odbyła się pomyślnie. Będzie to między innymi przygotowanie potrzebnych do wyjazdu dokumentów, w przypadku podróży zagranicznej – wymiana pieniędzy na inną walutę, zapewnienie noclegu, transportu i logistyczne zaplanowanie szczegółów zwiedzania. Prowadzi to do poprawy zdolności organizacyjnych, które są niezbędne w biznesie.
  4. Wiedzą wiele o innych kulturach – szczególnie podczas zagranicznych podróży obserwuje się zupełnie odmienne kultury od tej, z którą mamy do czynienia na co dzień. Poznaje się więc sposób pracy i codziennego życia mieszkających w przeróżnych zakątkach ziemi ludzi. Można to wykorzystać zarówno w swojej pracy jak i w wielu aspektach prywatnego życia.
  5. Są lepsi w relacjach socjalnych – podróżując za granicę przechodzi się pewien „test” umiejętności społecznych. Poznaje się dzięki niemu zachowania ludzi różnorakich kultur, a to może okazać się bardzo przydatne w rozwoju kariery, kiedy to ma się do czynienia z różnymi ludźmi i rozmaitymi typami zachowań społecznych.
  6. Dostają sporą „dawkę” pozytywnej energii po każdej podróży – każda podróż pozwala spojrzeć na swoje życie i wszystkie codzienne sprawy z dystansu. Jest to bardzo ważne, ponieważ zmienia się wówczas nastawienie do wielu rzeczy, a po powrocie do domu jest się gotowym na nowo zmierzyć się z trudnościami, które wcześniej zdawały się człowieka przerastać.

Podróże to źródło niezliczonych możliwości. Prawdopodobnie poznamy tylko niektóre z nich. Każda podróż w jakiś sposób nas wzbogaca. Bogactwem tym jest doświadczenie, nowa wiedza, nowe umiejętności, obycie w świecie, głębsze poznanie siebie – nasze zachowanie w ekstremalnych i niespodziewanych sytuacjach, a przede wszystkim inni ludzie, bez których przecież w podróżach zabrakłoby najważniejszego…

Karolina Kowalczyk

Źródła: www.aiesec.com.pl

www.lifehack.org