Sport to nie tylko zdrowie – walory uprawiania różnych dziedzin sportowych

0 Comments

Sport może przybierać różne formy. Jedni uprawiają go amatorsko, a inni są zawodowcami i zdobywają medale na międzynarodowych mistrzostwach. Dziedziny sportowe, których walory zostaną omówione w tym artykule są następujące: biegi narciarskie, pływanie oraz żeglarstwo.

Narciarstwo biegowe

To forma rekreacji, która jest wszechstronnie rozwijająca. Wymaga dużego nakładu energii, ponieważ trzeba naprzemiennie to biec, to jechać oraz pracować ramionami i nogami. Można szybko spalić niechciane kalorie, bowiem nieprofesjonalny zjazd ze stoku pozwala spalić około 290 kcal na godzinę. Ponadto, człowiek ma namacalny, bezpośredni kontakt z przyrodą oraz niepowtarzalną okazję podziwiać piękne, malujące się przed nim krajobrazy, na przykład uroki Doliny Kościeliskiej w polskich Tatrach, gdy wybierze wypoczynek w górach wysokich. Trzeba podkreślić, że nie ma rygorystycznego ograniczenia, jeżeli chodzi o dostępność miejsc do biegania. Nieoceniona możliwość obcowania z naturą oraz wysiłek fizyczny wyzwalają endorfiny, a te poprawiają samopoczucie.

Pływanie

Pływać można nie tylko na basenie, ale także w oceanie, morzu czy jeziorze w miejscach do tego przeznaczonych. Zalet pływania jest bardo dużo i nie sposób wyliczyć wszystkich. Niemniej jednak, wpływa ono korzystnie na figurę człowieka, na jego zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Poprawia wydolność organizmu, wzmacnia naczynia krwionośne skóry, zakończenia nerwowe i mięśnie. Co więcej, u pływaków wzrasta pojemność życiowa płuc, a u tych systematycznych poprawia się stan kręgosłupa. Pływanie można łączyć z grami, zabawami wodnymi, a to jest wspaniały pomysł na aktywny, integrujący wypoczynek dla całej rodziny bądź grona przyjaciół, znajomych. Relaks oraz możliwość oderwania się od codziennych problemów to istotne walory pływania.

Żeglarstwo

Żeglowanie to sport, który wymaga dużej odpowiedzialności, a przede wszystkim wiedzy teoretycznej i praktycznej. Wybierając się na żeglugę, trzeba sprawdzić prognozy warunków pogodowych na najbliższe kilka godzin. Niespodziewana burza, silny wiatr lub sztorm stanowią zagrożenie zdrowia i życia nie tylko dla osób mało doświadczonych, ale także dla zawodowców. Żeglarze zapewniają, że żeglując nie można się nudzić. Każdy rejs jest pasjonujący i odmienny od poprzedniego, ponieważ nie tylko różne warunki pogodowe, ale i akweny wodne (jezioro, morze, sztuczny zbiornik), sprawiają, że człowiek nie może być całkowicie pewny, co go czeka. Ponadto, żeglowanie to wspaniały sposób podróżowania, wsłuchania się w szum fal oraz poczucia wolności.

Oczywiście, człowiek potrzebuje też biernego wypoczynku, na przykład oddania się lekturze fascynujących książek, słuchania ulubionej kapeli muzycznej czy oglądania interesujących programów telewizyjnych. Trzeba jednak tak zaplanować swój czas wolny, aby znalazły się w nim elementy aktywnego wypoczynku. Jest to poniekąd znakomite rozwiązanie, które ma zbawienny wpływ nie tylko na zdrowie człowieka, ale także może być formą przeciwdziałania ekskluzji i marginalizacji społecznej.

Dagmara Zmuda

e-mail: dagmaraz@onet.pl

 

Źródła:

1. Szymanowski P., Mistrzowie sportu. Duma Polaków, Wydawnictwo IBIS, Poznań 2013.

2. http://kalorynka.pl/porady/237/Narciarstwo-biegowe-czyli-najlepszy-zimowy-trening-aerobowy.aspx, dostęp: 03.03.2016r.

3. http://www.bodyinfo.pl/jakie-korzysci-przynosi-plywanie.a1711, dostęp: 03.03.2016r.

4. http://theburningcrusade.pl/zalety-zeglarstwa-czy-warto-tak-spedzac-wakacje, dostęp: 03.03.2016r.